Porażenie nerwu twarzowego

Nerw twarzowy jest tak zwanym nerwem czaszkowym. To znaczy, że razem z innymi 11oma nerwami wychodzi po każdej ze stronie z jamy czaszki. Nerwy te zaopatrują między innymi funkcję ruchu i czucia rożnych struktur, najczęściej w obrębie głowy i szyi. Podobnie jest z nerwem twarzowym.

 

  1. Do  najważniejszych funkcji nerwu twarzowego należy unerwienie mięśni wyrazowych twarzy. Odpowiada między innymi za marszczenie czoła, zamykanie szpary powiek (zamykanie oka) oraz ruchy ust. Dlatego też w przypadku uszkodzenia nerwu twarzowego najczęściej dochodzi właśnie do widocznych objawów zaburzenia mimiki twarzy.
  2. Uszkodzenia nerwu twarzowego mogą dotyczyć jego części położonej, w dużym uproszczeniu, poza mózgiem i tej przebiegającej w mózgu. W związku z tym możemy podzielić te uszkodzenia na tak zwane obwodowe i ośrodkowe.
  3. Uszkodzenia obwodowe są powodowane przez infekcje wirusowe samego nerwu, ale także przez choroby narządów, blisko których, lub przez które nerw twarzowy przebiega. Do narządów tych należą na przykład ucho i ślinianki. Często jednak nie możemy jasno podać przyczyny uszkodzenia nerwu twarzowego. W przypadku uszkodzenia obwodowego najczęściej dochodzi do znacznych zaburzeń ruchomości wszystkich mięśni umożliwiających mimikę twarzy po stronie uszkodzenia.
  4. Uszkodzenia ośrodkowe często związane są z chorobami neurologicznym. Typową przyczyną ośrodkowego uszkodzenia nerwu twarzowego jest udar mózgu. W takich sytuacjach często spotykamy się z upośledzeniem ruchomości ust po stronie przeciwnej do występowania choroby neurologicznej w mózgu. Powodują to liczne połączenia i „mieszanie się” włókien nerwu twarzowego pochodzących ze strony lewej i prawej na poziomie mózgu.
  5. W każdym przypadku uszkodzenia nerwu twarzowego konieczne jest dokładne badanie neurologa i często laryngologa. O dalszej diagnostyce i leczeniu decyduje specjalista.

 

Pamiętaj:

W przypadku objawów sugerujących uszkodzenie nerwu twarzowego nie zwlekaj z kontrolą lekarską.
O ośrodkowym uszkodzeniu nerwu twarzowego możesz także dowiedzieć się więcej na stronie neled.pl. W jednym z artykułów znajdziesz więcej informacji na ten temat. Polecamy Ci także inny artykuł, dotyczący udaru, także na tej stronie. W przypadku podejrzenia udaru natychmiast wzywaj pogotowie!

 

Umów wizytę u laryngologa, tel.502150240

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *