Ostre zapalenie ucha środkowego. Nie zawsze tylko ból …

Ostre zapalenie ucha środkowego jest bardzo częsta chorobą wieku dziecięcego, niekiedy jednak nie przebiega w sposób typowy, a jego objawy mogą mylnie sugerować brak problemu ze strony ucha środkowego. Głównym czynnikiem, który ma wpływ na obraz zapalenia ucha środkowego u dziecka jest wiek. W każdym przypadku wątpliwości co do przyczyn niespecyficznych dolegliwości konieczne jest dokładne zbadanie ucha u dziecka. Badanie ucha środkowego (otoskopia) jest stałym elementem specjalistycznego badania laryngologicznego.

  1. Najczęstszym objawem zgłaszanym przez dziecko z ostrym zapaleniem ucha środkowego jest SILNY BÓL UCHA. Jest to jednak objaw w sposób wyraźny zgłaszany przez dzieci w wieku przedszkolnym i starsze.
  2. Małe dzieci, w tym niemowlęta nie są w stanie zasygnalizować silnego bólu ucha. Na kłopoty z uchem środkowym w tym wieku mogą wskazywać zaburzenia zachowania, w tym niepokój, płacz, niechęć do przyjmowania pokarmów i picia płynów.
  3. Wyciek z ucha, najczęściej ropny lub krwisto ropny może sugerować kolejne etapy ostrego zapalenia ucha środkowego. W tych sytuacjach konieczna jest konsultacja specjalisty laryngologa.
  4.  Nudności i wymioty, a także biegunka mogą być jednymi z objawów ostrego zapalenia ucha środkowego, najczęściej u małych dzieci. Towarzyszą im też często objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
  5. Ból zlokalizowany za uchem, przekrwienie tej okolicy, odstawanie małżowiny usznej od główki dziecka często wskazują już na powikłania ostrego zapalenia ucha środkowego. W takich przypadkach konsultacja specjalisty laryngologa jest konieczna w trybie pilnym.

W każdym przypadku wątpliwości co do przyczyn niespecyficznych dolegliwości konieczne jest dokładne zbadanie ucha u dziecka. Badanie ucha środkowego (otoskopia) jest stałym elementem specjalistycznego badania laryngologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *